Drzewo Roku 2022
Zagłosuj na drzewo z najciekawszą historią!
Krótkie przypomnienie – Wiąz Taczanowskiego w Lutomiersku (gm. Lutomiersk, woj. łódzkie) – wiąz szypułkowy, wiek ok. 300 lat, wys. ok. 35m, obwód 560cm. Zgłoszony przez Szkołę Podstawową im. Orła Białego w Lutomiersku.
Wiąz rośnie w ogrodzie klasztoru Salezjanów i króluje swoim majestatem wśród innych drzew. Drzewo daje natchnienie muzykom w działającej tutaj Szkole Muzycznej I i II st. o profilu organistowskim. Według legendy wiąz był świadkiem odpoczynku dowódcy powstania styczniowego – gen. Edmunda Taczanowskiego, od którego nazwiska drzewo nosi swoje imię. W klasztorze powstańcy znajdowali schronienie, pomoc i opiekę. Niestety za okazany akt patriotyzmu lokalnej społeczności, Lutomiersk dekretem cara, utracił prawa miejskie na 152 lata.
Od jakiegoś czasu w szkole zawiązała się tradycja sadzenia drzew przez maturzystów. Abiturienci na pamiątkę pobytu w szkole sadzą swoje drzewo nadając mu imię znanych muzyków. Powoli ogród zamienia się w park i jest doskonałym miejscem odpoczynku dla mieszkańców, nauczycieli, uczniów i gości.
Konkursowe drzewo „Wiąz Taczanowskiego” rośnie w miejscu o bogatej historii i zajmuje szczególne miejsce w dziejach Lutomierska. Z tego powodu zasługuje na szacunek i wyróżnienie, a konkurs umożliwia ogólnopolską prezentację drzewa.
Wejdź na stronę www.drzeworoku.pl i zagłosuj.
Regulamin głosowania
Głosowanie trwa od 1 do 30 czerwca. Możesz oddać tylko jeden głos przy użyciu jednego adresu e-mail.
Jak głosować?
– Wybierz drzewo, na które chcesz oddać swój głos i kliknij przycisk „Głosuj”.
– Pojawi się okienko dialogowe, w którym należy zaakceptować regulamin konkursu i kliknąć OK.
– Podaj adres e-mail, na który zostanie wysłana wiadomość z linkiem, który należy kliknąć aby zatwierdzić głos.
– Po kliknięciu w link pojawi się strona, na której należy zaznaczyć pole „Nie jestem robotem” (tzw. Captcha) i kliknąć przycisk „Zatwierdź głos”
– Po akceptacji głosu zostanie on automatycznie dodany do wyników głosowania na stronie konkursu.
Uwaga! Jeżeli nie otrzymałeś wiadomości e-mail z linkiem – sprawdź w katalogu SPAM swojej poczty.
Wielokrotne głosowanie z jednego nr IP jest dozwolone tylko w przypadku szkół, organizacji oraz rodzin, gdzie wiele osób korzysta z jednego komputera.